Kas jāzina par Alcheimeru un kā to identificēt?

alcheimera slimībaĪstermiņa atmiņas zudumi, nespēja orientēties labi zināmā vietā, kustību traucējumi un disfunkcija – šie ir tikai daži simptomi, kas novērojami Alcheimera slimībai. Alcheimera pazīmju kopums rada neatgriezeniskus bojājumus slimnieka smadzenēs, ko nav iespējams izārstēt. Var tikai ierobežot tās pilnveidošanos ar dažādu medikamentu palīdzību.
Diagnoze Alcheimers – ir neirobioloģiska slimība, kura izplatīta vecākiem cilvēkiem. Lielākoties tiem, kas ir 65-70 gadu vecumā. Izlasot atzinumu Alcheimers, slimnieks ļoti bieži ir izmisis, jo baida šaubas par slimības izpausmēm un slimības izpausmēm.

Alcheimers gaidāms arī 40 – 50 gados, vienīgi tā sākotnējie simptomi šķietami nenorāda uz kādu nopietnāku saslimšanu. Daudzkārt Alcheimera pirmējās pazīmes saista ar ikdienas spriedzi, nemitīgo notikumu norisi, arī ar izklaidību. Izdarītie izmeklējumi norāda uz to, ka ikvienam pacientam slimības pazīmes var būt citādas par citiem. Citam simptomi ir atmiņas pārtrauces, savukārt kādam kustību un citi funkcionalitātes defekti.

Pazīmes, kas liecina par šo slimību

Alcheimera slimniekiem itin bieži Alcheimera izpausmes saistās gan uzvedības maiņā, gan arī dažāda tipa kustības traucējumos. Tās var būt neattaisnojamas, neprognozējamas un krasas garastāvokļa izmaiņas, nespēja sakopot domas veicamajiem darbiem. Kā viena no kritiskām Alcheimera izpausmēm ir tuvu cilvēku neatcerēšanās, nespēja koncentrēties runai un orientēšanās spēju zudums. Kad cilvēks sastopas ar pēdējo no uzskaitītajām pazīmēm, viņš var apmaldīties arī samērā labi pazīstamā lokācijā.

Plašākā skatā Alcheimera slimības pazīmes sistematizējas 3 sistēmās:

1.   Izmaiņas darbībā

Palielinās problēmas izjust līdzsvaru, līdz ar to parādās nepārliecinātas kustības. Šādu ikdienas darbību veikšana kā apģērbšanās, personiskās higiēnas uzturēšana, apiešanās ar finanšu līdzkļiem var sagādāt lielas grūtības.

2.   Izmaiņas uzvedībā un attieksmē

Neadekvāti liels uzbudinājums, neparedzama dusmu izpausme un ēstgribas trūkums – tās ir tikai pāris no psiholoģiskām pazīmēm, kas raksturīgas Alcheimera pacientiem. Kad slimība krasi progresē, tuvinieki itin bieži izšķiras par soli iekārtot slimnieku kādā no aprūpes iestādēm.

3.Prāta izmaiņas

Pie šīs izmaiņu kategorijas jo īpaši var atzīmēt īstermiņa atmiņas pavājināšanos. Kā piemēram, nespēja atminēties pēdējā laika atgadījumus un objektu atrašanās vietu mājās, iepriekš teiktā neatcerēšanos utt..
Viena no spilgtākajām Alcheimera pazīmēm ir līdzsvara problēmas, kas rada kustību traucējumus. Alcheimera slimniekiem problēmas var sagādāt šķietami ikdienišķu darbību veikšana (personīgās higiēnas ievērošana, spēja patstāvīgi apģērbties u.tml.).
Samērā populāra Alcheimera slimības parādība ir nespēja atpazīt draugus, ģimeni. Agrīnie simptomi, kas norāda uz potenciālu Alcheimera saslimšanu ir: atmiņas zudums, uzmanības trūkums, gribas trūkums, traucēta spriešana un straujas garastāvokļa izmaiņas.
Vairums cilvēku domā, ka agrīnās veselības izmaiņas ir pieņemama vecuma un to izraisīto izmaiņu simptomi. Tomēr Alcheimera slimībai biežāk sastopamās pazīmes ir krietni spilgtākas un tās apgrūtina ikdienas aktivitātes.

Iespējamie iemesli saslimšanai

Ir veikti vairāki eksperimenti, lai noskaidrotu Alcheimera iemeslu. Patlaban zinātniekiem to vēl nav sekmējies uzzināt.
Pastāv vairāki pieņēmumi, kas varētu būt par iemeslu saslimšanai ar šo slimību:
-Vecums. Ievērojamas slimības pazīmes parādās bieži vien gados vecākiem cilvēkiem.
-Iedzimtība. Allaž pastāv lielāka iespēja sasirgt ar dažādām slimībām, ja ģimenē kāds ar to ir slimojis.
-Citas slimības un veselības problēmas. Kā asinsvada plīsums smadzenēs, paaugstināts asinsspiediens un paaugstināts holesterīns. Lai ierobežotu slimības progresu, pacienta ārstēšana notiek ar vairāku medikamentu līdzdalību, vitamīniem.
Visos saslimšanas gadījumos slimniekiem tiek paziņots par slimības sarežģīto formu un to, ka tās ārstēšana aizņems.

Leave a Comment.