Banku izsniegtie kredīti

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vortālā Klientu skola tiek raksturoti Latvijā darbojošos banku kredītu veidi. Tie ir šādi: patēriņa kredīts, studiju kredīts, hipotekārais kredīts, overdrafts / kredītlīnija, kredītkarte, līzings.

Patēriņa kredīts, atbilstoši informācijai FKTK vortālam, ir „salīdzinoši neliels īstermiņa aizdevums, un tā saņemšanai nav nepieciešama ķīla vai galvotājs”. FKTK uzsver, ka jāzina vismaz šādi fakti par patēriņa kredītu:

  1. aizdevuma limits tiek noteikts, ņemot vērā regulāros ienākumus, esošās kredītsaistības, t.sk. citās bankās, kā arī kredītvēsturi;
  2. izdevīgāk ir ņemt šādu aizdevumu bankā, kurā Tu saņem algu, jo visticamāk Tev tiks piedāvāti izdevīgāki nosacījumi un mazāki procenti nekā citur.

Studiju kredīts ir ilgtermiņa aizdevums, kuru Tu vari izmantot mācību maksas segšanai akreditētās Latvijas un ārvalstu augstskolās. FKTK iesaka:

  1. pirms pieteikties kredītam, rūpīgi izvērtē savas iespējas atmaksāt aizdevumu;
  2. ņem vērā, ka studiju un studējošā kredītiem latos bankas piemēro “peldošo” jeb svārstīgo procentu likmi – 6 mēnešu EURIBOR + 2 % līdz 7 % gadā, kas sastāv no mainīgās daļas – 6 mēnešu EURIBOR – un nemainīgās daļas, kas ir papildu likme no 2 % līdz 7 % (likmi nosaka banka, kas izsniedz Tev kredītu), tādējādi šī likme periodiski var nedaudz mainīties;
  3. lai saņemtu studiju vai studējošā kredītu ar valsts galvojumu, ir nepieciešams galvojums (personas, kas apņemas pildīt saistības pret banku, ja Tu kā kredīta ņēmējs tās nepildi) vai arī nekustamā īpašuma nodrošinājums.